Click HERE to watch the 2012 Wolverine Club Athletic Awards


WOLVERINE AWARD WINNERS ARCHIVE (YEAR-BY-YEAR)


Male Athlete of the Year
Isiah Williams (Basketball), 2011-2012
Ben Kjar (Wrestling), 2010-2011
Jace Brinkerhoff (Baseball), 2009-2010
Ryan Toolson (Basketball), 2008-2009
Ryan Toolson (Basketball), 2007-2008
Ryan Toolson (Basketball), 2006-2007
Erkin Tadzhimetov (Wrestling), 2005-2006
Ronnie Price (Basketball), 2004-2005
Ronnie Price (Basketball), 2003-2004
Apana Nakayama (Baseball), 2001-2002
Jason Ward (Baseball), 2002-2003
James Dayley (Baseball), 2000-2001
Jim Hanchett (Basketball), 1999-2000
Nate Knight (Basketball), 1998-1999
Ronnie Branin (Baseball), 1997-1998
Nathan Duvall (Baseball), 1996-1997

Female Athlete of the Year
Sammie Jensen (Basketball), 2011-2012
Kayli Doxey (Volleyball), 2010-2011
Mary Nothum (Track/Cross Country), 2009-2010
Robyn Fairbanks (Basketball), 2008-2009
Robyn Fairbanks (Basketball), 2007-2008
Robyn Fairbanks (Basketball), 2006-2007
Rachel Hartgrove (Softball), 2005-2006
Deise Borghetti (Volleyball), 2004-2005
Ayisha Mitchell (Track/Cross Country), 2003-2004
Kristy Miller (Softball), 2002-2003
Kestlee Nelson (Basketball), 2001-2002
Tiffany Weight (Softball), 2000-2001
Marie Hodson (Track/Cross Country), 1999-2000
Elena Svinolobova (Volleyball), 1998-1999
Devra Vierkant (Track/Cross Country), 1997-1998
Mary Hunter (Basketball), 1996-1997

Male Scholar Athlete of the Year
Given to the student-athlete who is competitive and successful both on and off the field of play.

Billy Burgess (Baseball), 2011-2012
Josh McCabe (Cross Country), 2010-2011
Jacob Buhler (Cross Country), 2009-2010
Jared Keller (Cross Country), 2008-2009
Danny Moody (Track/Cross Country), 2007-2008
Peter Brown (Basketball), 2006-2007
Joe Bendoski (Track/Cross Country), 2005-2006
Brady Drake (Baseball), 2004-2005
Jason Baird (Track/Cross Country), 2003-2004
Danny Moody (Track/Cross Country), 2002-2003
Chet Smith (Track/Cross Country), 2001-2002
John Hille (Basketball), 2000-2001
Jed Stringham (Baseball), 1999-2000
Jason Barney (Baseball), 1998-1999
Gregg Shimada (Baseball), 1997-1998
Phil DeGraffenreid (Basketball), 1996-1997

Female Scholar Athlete of the Year
Given to the student-athlete who is competitive and successful both on and off the field of play.
Zandrea Nelson (Track), 2011-2012
Meghan Yocom (Softball), 2010-2011
Cherlyn McGraw (Softball), 2009-2010
Mallory Schott (Soccer), 2008-2009
Jessica Endres (Volleyball), 2007-2008
Lacee Koelliker (Volleyball), 2006-2007
Alyssa Woodbury (Soccer), 2005-2006
Amanda Kendzior (Softball), 2004-2005
Amanda Kendzior (Softball), 2003-2004
Janene Whiteley (Track/Cross Country), 2002-2003
Ali Roberts (Volleyball), 2001-2002
Ale Domingos (Volleyball), 2000-2001
Devra Vierkant (Track/Cross Country), 1999-2000
Lindsey Hodgen (Softball), 1998-1999
KellyAnn Duckworth (Basketball), 1997-1998
Amanda Bigelow (Volleyball), 1996-1997

Male Most Inspirational Athlete
Athletes who inspired others through their play, attitude, competitiveness, and hard work. They may be a player who overcame adversity to make a significant contribution.

Jake Rickenbach (Baseball, 2011-2012
Flint Ray (Wrestling), 2010-2011
Flint Ray (Wrestling), 2009-2010
Diego Avalon (Wrestling), 2008-2009
Marc Fenwick (Wresting), 2007-2008
Chris Fogt (Track/Cross Country), 2006-2007
Nic van Vuuren (Golf), 2005-2006
Markham Hyde (Track/Cross Country), 2004-2005
Canyon Vance (Baseball), 2003-2004
Chase Englestead, 2002-2003
Kenan Joyce (Basketball), 2001-2002
Jordan Mulford (Basketball), 2000-2001
Dave Preston (Baseball), 1999-2000
Mike Strauss (Track/Cross Country), 1998-1999
Nate Chappell (Basketball), 1997-1998
Nate Mathis (Baseball), 1996-1997

Female Most Inspirational Athlete
Athletes who inspired others through their play, attitude, competitiveness, and hard work. They may be a player who overcame adversity to make a significant contribution.

Camille Broderick (Soccer), 2011-2012
Meghan Yocom (Softball), 2010-2011
Adrienne Schneider (Soccer), 2009-2010
Sandy Wall (Basketball), 2008-2009
Ashley MacKay (Golf), 2007-2008
Lacee Koelliker (Volleyball), 2006-2007
Mariama Salifu (Track/Cross Country), 2005-2006
Darcy Gribble (Track/Cross Country), 2004-2005
Carolyn Theurer (Soccer), 2003-2004
Aulani Carter (Volleyball), 2002-2003
Camille Chivers (Softball), 2001-2002
April Mangum (Softball), 2000-2001
Mari Dean (Volleyball), 1999-2000
Shari Kelsch (Basketball), 1998-1999
Melinda Clarke (Softball), 1997-1998
Kristina Osborne (Softball), 1996-1997

Male Wilson Sorenson Spirit of Sport Award
For the athlete who best exemplifies the spirit of sportsmanship and teamwork; who are willing to put the team ahead of themselves; who are willing to sacrifice for the good of the team and who value the true meaning of good sportsmanship.

Blake Mangum (Wrestling), 2011-2012
Austin Heaps (Baseball), 2010-2011
Casen Eldredge (Wrestling), 2009-2010
Josh Hinckley (Baseball), 2008-2009
Ryan "Pepe" Jones (Baseball), 2007-2008
Hudu Al-Hassan (Track/Cross Country), 2006-2007
Russell Wesley (Basketball), 2005-2006
Nic van Vuuren (Golf), 2004-2005
Jess Cooper (Golf), 2003-2004
Mike Christofferson (Basketball), 2002-2003
Clark Rustand (Golf), 2001-2002
Mike Weingarten (Baseball), 2000-2001
Majeed Abudu (Track/Cross Country), 1999-2000
Todd Mitchell (Baseball), 1998-1999
Nate Mathis (Baseball), 1997-1998
Jacob Hawkins (Basketball), 1996-1997

Female Wilson Sorenson Spirit of Sport Award
For the athlete who best exemplifies the spirit of sportsmanship and teamwork; who are willing to put the team ahead of themselves; who are willing to sacrifice for the good of the team and who value the true meaning of good sportsmanship.

Jenna Johnson (Basketball), 2011-2012
Lauren Bluth (Soccer), 2010-2011
Asumi Nakayama (Basketball), 2009-2010
Asumi Nakayama (Basketball), 2008-2009
Karinne Bentley (Track/Cross Country), 2007-2008
Alyssa Jo Markham (Soccer), 2006-2007
Maegan Hoyt (Volleyball), 2005-2006
Nichole Averett (Soccer), 2004-2005
Deja Lunt (Volleyball), 2003-2004
Katie Wilson (Basketball), 2002-2003
Belinda Renzello (Softball), 2001-2002
Jen Chalmers (Volleyball), 2000-2001
Hana Michiue (Softball), 1999-2000
Tiffany Massey (Basketball), 1998-1999
Tirzah Church (Basketball), 1997-1998
Sabrena Suite (Volleyball), 1996-1997

Male Crowd Pleaser Award (Award Re-Added in 2008)
Given to the student-athlete whose enthusiasm and outstanding performance have given extra excitement to the crowd.

Keith Thompson (Basketball), 2011-2012
Chris Benson (Baseball), 2010-2011
Ben Kjar (Wrestling), 2009-2010
Ben Kjar (Wrestling), 2008-2009
Ben Kjar (Wrestling), 2007-2008
Men's Basketball Team, 2002-2003
Wade Vest (Baseball), 2001-2002
Donnie Jackson (Basketball), 2000-2001
Donnie Jackson (Basketball), 1999-2000
Danny Brotherson (Basketball), 1998-1999
Silester Rivers (Basketball), 1997-1998
Phil DeGraffenreid (Basketball), 1996-1997

Female Crowd Pleaser Award (Award Re-Added in 2008)
Given to the student-athlete whose enthusiasm and outstanding performance have given extra excitement to the crowd.

Erica Nish (Volleyball), 2011-2012
Katey Turner (Soccer), 2010-2011
Kayli Broadbent (Volleyball), 2009-2010
Kayli Broadbent (Volleyball), 2008-2009
Allyce Wilson (Volleyball), 2007-2008
Carolyn Theurer (Soccer), 2002-2003
Liana Bortoto (Volleyball), 2001-2002
Mariam Sy (Basketball), 2000-2001
Ashleigh Chamberlain (Basketball), 1999-2000
Leslie LeVitre (Softball), 1998-1999
Kari Ellgren (Volleyball), 1997-1998
Kristen Pool (Basketball), 1996-1997

Male Newcomer of the Year (Award Added in 2003-2004)
Goes to the new player (freshman or transfer) who made the most significant contribution. This must be an athlete who is in their first year at UVU. The athlete's contribution can be based on athletic performance, leadership, attitude, and academics.

Ethan Smith (Wrestling), 2011-2012
Isiah Williams (Basketball), 2010-2011
Blake Krahenbuhl (Baseball), 2009-2010
Michael McPherson (Track), 2008-2009
Ben Kjar (Wrestling), 2007-2008
Jace Brinkerhoff (Baseball), 2006-2007
Chris Benson (Baseball), 2005-2006
Talon Vickers (Wrestling), 2004-2005
Ryan Toolson (Basketball), 2003-2004

Female Newcomer of the Year (Award Added in 2003-2004)
Goes to the new player (freshman or transfer) who made the most significant contribution. This must be an athlete who is in their first year at UVU. The athlete's contribution can be based on athletic performance, leadership, attitude, and academics.

Tiffany Mills (Softball), 2011-2012
Josi Summers (Softball), 2010-2011
Brooke Hodson (Cross Country), 2009-2010
Krystal Harper (Cross Country), 2008-2009
Natasha Martin (Track/Cross Country), 2007-2008
Corie Jensen (Softball), 2006-2007
Robyn Fairbanks (Basketball), 2005-2006
Rebekah Peterson (Basketball), 2004-2005
Kelci Naihe (Basketball), 2003-2004

Female Game of the Year (Award Added in 2009)
2009 - Volleyball Independent Championship
2010 - Basketball GWC Championship Game
2011 - Volleyball vs. Utah State
2012 - Cross Country Wins GWC Championship

Female Game of the Year (Award Added in 2009)
2009 - Basketball vs. Chicago State (Win in 4th Overtime)
2010 - Wrestling vs. #8 Boise State
2011 - Baseball GWC Championship Game
2012 - Baseball beats #4 Arizona

Senior Male Athlete of the Year (Award Added in 2007-2008)
Given to the outstanding senior male athlete.

Sam Allen (Wrestling), 2007-2008

Senior Female Athlete of the Year (Award Added in 2007-2008)
Given to the outstanding senior female athlete.

Mariama Salifu (Track/Cross Country), 2007-2008

Male Walk On of the Year (Award Added in 2007-2008)
Given to one non-scholarship athlete who plays a significant role on his or her team.

Scott Croshaw (Baseball), 2007-2008
Kirk Doxey (Baseball), 2008-2009
Mason Casper (Golf), 2010-2011
Mark Jones (Track), 2011-2012

Female Walk On of the Year (Award Added in 2007-2008)
Given to one non-scholarship athlete who plays a significant role on his or her team.

Meghan Woodworth (Softball), 2007-2008
Ali Shields (Track), 2011-2012

Male Team of the Year (Award Added in 2007-2008)
Men's Cross Country, 2007-2008
Wrestling, 2008-2009
Wrestling, 2009-2010
Baseball, 2010-2011
Men's Track, 2011-2012

Female Team of the Year (Award Added in 2007-2008)
Women's Cross Country, 2007-2008
Women's Basketball, 2008-2009
Women's Cross Country, 2009-2010
Female Play of the Year (Added 2009)
Julie McMurray (Basketball), 2009
Katey Turner (Soccer), 2010
Soccer, 2011
4X400 Relay (Track), 2012
 
Male Play of the Year (Added 2009)
Kirk Doxey (Baseball), 2009
Men's Basketball, 2011
 
Play of the Year (Award Added in 2007-2008)
Given to a male or female athlete who makes a positive impact in the community and among their teammates.

Ryan Toolson (Basketball), 2007-2008
Female Performance of the Year (Award Added in 2009)
Kodi Kleven, 2011
Regan Benson, 2012
 
Male Performance of the Year (Award Added in 2009)
Ryan Toolson, 2009
Chris Benson, 2010
Ben Kjar, 2011
Mason Casper, 2012

Service Award (Award Added 2008-2009)
Ramsey Nijem (Wrestling), 2008-2009
Blake Reynolds (Basketball), 2009-2010
Justin Baker (Basketball), 2010-2011
Kelli Roach (Soccer), 2011-2012
 
Team Green Award (Award Added in 2006-2007)
Soccer, 2011-2012
Women's Basketball, 2010-2011
Men's Golf, 2009-2010
Wrestling, 2008-2009
Wrestling, 2007-2008
Wrestling, 2006-2007

Team GPA Award (Award Added in 2006)
Women's Golf, 2011
Women's Basketball, 2010
Men's Cross Country, 2009
Women's Basketball, 2008
Women's Basketball (3.29 GPA), 2007
Men's Cross Country (3.27 GPA), 2006

Wolverine Service Award (Award Added in 2007-2008)
Given to a male or female athlete who makes a positive impact in the community and among their teammates.

Josh Hinckey, 2007-2008

Head Coach of the Year (Award Added in 2007-2008)
Sam Atoa, 2007-2008
Cathy Nixon, 2008-2009
Scott Houle, 2009-2010
Eric Madsen, 2010-2011
Brent Anderson, 2011-2012

Assistant Coach of the Year (Award Added in 2007-2008)
The Assistant Coach of the Year award is given to that coach who makes a difference in the lives of their student athletes both on and off the court.

Chris Boettcher, 2007-2008
Kirke Adamson, 2008-2009
KC Rock, 2009-2010
Mike Kelly, 2010-2011
Dave Carter, 2011-2012

SPECIFIC SPORT AWARDS

Outstanding Male Basketball Player
Isiah Williams, 2011-2012
Isiah Williams, 2010-2011
Jordan Swarbrick, 2009-2010
Ryan Toolson, 2008-2009
Ryan Toolson, 2007-2008
Ryan Toolson, 2006-2007
Pierre Thomas, 2005-2006
Ronnie Price, 2004-2005
Ronnie Price, 2003-2004
Jim Hanchett, 2002-2003
Pierre Monagan, 2001-2002
Donnie Jackson, 2000-2001
Jim Hanchett, 1999-2000
Nate Knight, 1998-1999
Silester Rivers, 1997-1998
Silester Rivers, 1996-1997

Outstanding Female Basketball Player
Sammie Jensen, 2011-2012
Sammie Jensen, 2010-2011
Julie Smith, 2009-2010
Robyn Fairbanks, 2008-2009
Robyn Fairbanks, 2007-2008
Robyn Fairbanks, 2006-2007
Robyn Fairbanks, 2005-2006
Miriam Palkki, 2004-2005
Miriam Palkki, 2003-2004
Camile Christensen, 2002-2003
Kestlee Nelson, 2001-2002
Kristen Saliby, 2000-2001
Bekka Carlson, 1999-2000
Tiffany Massey, 1998-1999
Tirzah Church, 1997-1998
Julie Hansen, 1996-1997

Outstanding Male Cross Country Athlete
Cliff Nielson, 2011-2012
Josh McCabe, 2010-2011
Josh McCabe, 2009-2010
Jared Keller, 2008-2009
Chase Englestead, 2007-2008
Chase Englestead, 2006-2007
Joe Bendoski, 2005-2006
Mark Lott, 2004-2005
Peter Holm, 2003-2004
Danny Moody, 2002-2003
Malcolm Hassan, 2001-2002
Majeed Abudu, 2000-2001
Majeed Abudu, 1999-2000
Mike Strauss, 1998-1999
Kevin Davidson, 1997-1998
Jody Benson, 1996-1997

Outstanding Female Cross Country Athlete
Shelise Walker, 2011-2012
Kodi Kleven, 2010-2011
Mary Nothum, 2009-2010
Krystal Harper, 2008-2009
Ayisha Mitchell, 2007-2008
Karinne Bentley, 2006-2007
Rebekah Poppinga, 2005-2006
Amanda Olsen, 2004-2005
Ayisha Inusah, 2003-2004
Rena Williams, 2002-2003
Amandalie Archuleta, 2001-2002
Amandalie Archuleta, 2000-2001
Marie Hodson, 1999-2000
Marie Hodson, 1998-1999
Devra Vierkant, 1997-1998
Wendy Sperry, 1996-1997

Outstanding Male Track Athlete
Stig Robertson, 2003-2004
Mike Nelson, 2002-2003
Andrew Levin, 2001-2002
Dan Kemp, 2000-2001
Tell Hendren, 1999-2000
Rick Madsen, 1998-1999
Kevin Davidson, 1997-1998
Lucas Avina, 1996-1997

Outstanding Female Track Athlete
Ayisha Mitchell, 2003-2004
Izabel Savic, 2002-2003
Hillary Enloe, 2001-2002
Hillary Enloe, 2000-2001
Devra Vierkant, 1999-2000
Helena Engman, 1998-1999
Devra Vierkant, 1997-1998
Leslie Marchant, 1996-1997

Outstanding Male Indoor Track Athlete (Award Added in 2004-2005)
Allah Laryea-Akrong, 2011-2012
Josh McCabe, 2010-2011
Trac Norris, 2009-2010
Michael McPherson, 2008-2009
Chase Englestead, 2007-2008
Gavin Shaw, 2006-2007
Mark Lott, 2005-2006
Joe Bendoski, 2004-2005

Outstanding Female Indoor Track Athlete (Award Added in 2004-2005)
Zandrea Nelson, 2011-2012
Becky Reeves, 2010-2011
Becky Reeves, 2009-2010
Mary Nothum, 2008-2009
Ashley Timo, 2007-2008
Kari Snow, 2006-2007
Kari Snow, 2005-2006
Mariko Nakashima, 2004-2005

Outstanding Male Outdoor Track Athlete (Award Added in 2004-2005)
Josh McCabe, 2011-2012
Josh McCabe, 2010-2011
Allah Laryea-Akrong, 2009-2010
Chase Englestead, 2008-2009
Chase Englestead, 2007-2008
Chris Fogt, 2006-2007
Chris Fogt, 2005-2006
Gavin Shaw, 2004-2005

Outstanding Female Outdoor Track Athlete (Award Added in 2004-2005)
Tiera Zaugg, 2011-2012
Kodi Kleven, 2010-2011
Mary Nothum, 2009-2010
Tiera Zaugg, 2008-2009
Mariama Salifu, 2007-2008
Mariama Salifu, 2006-2007
Tawny Judkins, 2005-2006
Kari Snow, 2004-2005

Outstanding Male Golfer
Mason Casper, 2011-2012
Mason Casper, 2010-2011
Noah Cook, 2009-2010
Nick Nelson, 2008-2009
Nick Nelson, 2007-2008
Nic van Vuuren, 2006-2007
Nic van Vuuren, 2005-2006
Nic van Vuuren, 2004-2005
Nic van Vuuren, 2003-2004
Jess Cooper, 2002-2003
Clark Rustand, 2001-2002
Brian Benedictson, 2000-2001
Tadd Cox, 1999-2000
Ryan Ellis, 1998-1999
Darrin Overson, 1997-1998
Darrin Overson, 1996-1997

Outstanding Female Golfer (Sport Added in 2005-2006)
Lynn-Marie Nagel, 2011-2012
Abbie Archibald, 2010-2011
Abbie Archibald, 2009-2010
Abbie Archibald, 2008-2009
Echo Thatcher, 2007-2008
Echo Thatcher, 2006-2007
Ashley Baldwin, 2005-2006

Outstanding Baseball Player
Goose Kallunki, 2011-2012
Chris Benson, 2010-2011
Jace Brinkerhoff, 2009-2010
Jace Brinkerhoff, 2008-2009
Marcus Moore, 2007-2008
Derrick Thomas, 2006-2007
Nick Connor, 2005-2006
Trent Perry, 2004-2005
Jason Ward, 2002-2003
Aaron Tash, 2003-2004
Apana Nakayama, 2001-2002
James Dayley, 2000-2001
Adam Jensen, 1999-2000
Seth King, 1998-1999
Ronnie Branin, 1997-1998
Nathan Duvall, 1996-1997

Outstanding Soccer Player (Sport Added in 2002-2003)
Natalie Young, 2011-2012
Danielle Anderson, 2010-2011
Brooke Salcido, 2009-2010
Jenni Clough, 2008-2009
Jenni Clough, 2007-2008
Courtney Robbins, 2006-2007
Jenni Wright, 2005-2006
Carolyn Theurer, 2004-2005
Megan Dickerson, 2003-2004
Carolyn Theurer, 2002-2003

Outstanding Softball Player
Amanda Robinson, 2011-2012
Meghan Yocom, 2010-2011
Cherltyn McGraw, 2009-2010
Magan Niemann, 2008-2009
Heidi Stocks, 2007-2008
Corie Jensen, 2006-2007
Rachel Hartgrove, 2005-2006
Rachel Hartgrove, 2004-2005
Rachel Hartgrove, 2003-2004
Kristy Miller, 2002-2003
Crystal Parry, 2001-2002
Tiffany Weight, 2000-2001
Summer Giffin, 1999-2000
Lindsey Hodgen, 1998-1999
Leslie La Vitre, 1997-1998
Hayley Christensen, 1996-1997

Outstanding Volleyball Player
Sarah Clement, 2011-2012
Kayli Doxey, 2010-2011
Allyce Jones, 2009-2010
Allyce Jones, 2008-2009
Jessica Endres, 2007-2008
Lacee Koelliker, 2006-2007
Lacee Koelliker, 2005-2006
Deise Borghetti, 2004-2005
Kassidy Brotherson, 2003-2004
Deise Borghetti, 2002-2003
Fran Pozzi, 2001-2002
Ale Domingos, 2000-2001
Ale Domingos, 1999-2000
Elena Svinolobova, 1998-1999
Krista Charles, 1997-1998
Tenille Upham, 1996-1997

Outstanding Wrestler (Sport Added in 2003-2004)
Josh Wilson, 2011-2012
Ben Kjar, 2010-2011
Ben Kjar, 2009-2010
Ben Kjar, 2008-2009
Ben Kjar, 2007-2008
Justin Rawle, 2006-2007
Erkin Tadzhimetov, 2005-2006
Talon Vickers, 2004-2005
Erkin Tadzhimetov, 2003-2004

07/15/2014 - General Release

Utah Valley renews partnership with adidas

06/26/2014 - General Release

Preston Darger hired as Director of Marketing