Recap

Licensed to Boise State University    HY-TEK's Meet Manager 12/13/2013 06:34 PM
                     Jackson's Open and Multi - 12/13/2013                     
                                Jackson's Track                                
                                   Nampa, ID                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Janae Gennette               Unattached                7.43   1 
  2 Sydney Bricker               Utah Valley               7.89   1 
  3 Samantha Reeves              Utah Valley               7.94   1 
  4 Wendy Peterson               Utah Valley               8.12   1 
  5 Chloe Smith                  Unattached                8.13   1 
  6 Aimee Rodes                  Northwest Na              8.20   2 
  7 Alison Silva                 Northwest Na              8.23   2 
  8 Desiree Guerrero             Utah Valley               8.25   2 
  9 Alexandra Westbrooks         Westminster               8.33   1 
 10 Aimee Wheeler                Utah Valley               8.34   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Janae Gennette               Unattached               25.42   2 
  2 Sydney Bricker               Utah Valley              25.83   1 
  3 Diamond Thomas               Boise State              25.97   2 
  4 Samantha Reeves              Utah Valley              26.16   1 
  5 Wendy Peterson               Utah Valley              26.60   1 
  6 Chloe Smith                  Unattached               27.02   1 
  7 Desiree Guerrero             Utah Valley              27.51   3 
  8 Molly Scoles                 Concordia (O             27.61   4 
  9 Jasmyn Jewett                Boise State              28.03   3 
 10 Josephine Lawrence           Boise State              28.34   3 
 11 Nicole Roberts               Westminster              28.54   4 
 
Women 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mackenzie Flannigan          Boise State              40.13   1 
  2 Shannon Jacobs               Boise State              41.31   1 
  3 Sandra Moran                 Boise State              41.80   2 
  4 Chelsey Washington           Boise State              41.89   1 
  5 Morgan Kilgore               Northwest Na             43.26   2 
  6 Brandi Williams              Boise State              43.54   1 
  7 Carly Rech                   Northwest Na             45.09   2 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Megan Kelley                 Boise State              57.40   1 
  2 Samantha Sweet               Utah Valley              58.90   1 
  3 Corrie Lamoreaux             Utah Valley              59.66   1 
  4 Molly Scoles                 Concordia (O           1:02.21   1 
  5 Camille Tew                  Utah Valley            1:03.31   2 
 -- Cassidy Richmond             Boise State                 FS   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brianna Keane                Concordia (O           2:19.90  
  2 Gately Garnett               Utah Valley            2:29.38  
  3 Jessica Brantley             Utah Valley            2:31.29  
 
Women 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Natalie Evans                Northwest Na           5:04.39  
  2 Jordan Rehfeld               Northwest Na           5:10.28  
  3 Sarah Whybark                Concordia (O           5:25.15  
  4 Susanna Fleming              Northwest Na           5:32.99  
  5 Hailey Bradshaw              Northwest Na           5:33.00  
  6 Christa Collmer              Concordia (O           5:36.14  
  7 Jaydn Gourley                Northwest Na           5:39.66  
  8 Erin Kibler                  Westminster            5:42.92  
  9 Payton Schiff                Westminster            5:47.66  
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ali Shields                  Utah Valley               9.17  
  2 Marie Smith                  Northwest Na              9.18  
  3 Gately Garnett               Utah Valley               9.30  
  4 Courtney Schroeder           Northwest Na              9.55  
  5 Lexi Shaw                    Utah Valley               9.57  
  6 Janessa Dyk                  Northwest Na              9.81  
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Boise State  'A'                                    4:04.57   1 
     1) Mackenzie Flannigan             2) Shannon Jacobs                 
     3) Chelsey Washington              4) Megan Kelley                   
  2 Northwest Nazarene  'A'                             4:04.59   2 
     1) Hannah Borden                   2) Morgan Kilgore                 
     3) Natalie Evans                   4) Marie Smith                    
  3 Utah Valley  'A'                                    4:07.77   1 
     1) Corrie Lamoreaux                2) Lexi Shaw                      
     3) Camille Tew                     4) Samantha Sweet                 
  4 Northwest Nazarene  'B'                             4:18.14   2 
     1) Aimee Rodes                     2) Janessa Dyk                    
     3) Carly Rech                      4) Bailey Voss                    
  5 Boise State  'B'                                    4:30.44   1 
     1) Allison Jefferies               2) Brandi Williams                
     3) Sandra Moran                    4) Kimberly Miller                
  6 Boise State  'C'                                    4:33.72   2 
     1) Kate Holman                     2) Diamond Thomas                 
     3) Angelica Johnson                4) Jordan Ward                    
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Autumn Robertson             Utah Valley              1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.71 
        P    O   XO  XXO  XXX 
  2 Lexi Sarver                  Northwest Na             1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O  XXX 
  3 Emma Graves                  Utah Valley             J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
       XO    O    O  XXX 
  4 Emily Krout                  Utah Valley             J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO  XXX 
  5 Tonilynn Kretschmer          Utah Valley             J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        P  XXO    O  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Allison Jefferies            Boise State              3.80m   12-05.50 
     2.90 3.05 3.20 3.25 3.50 3.65 3.80 3.95 
        P    P    P    O    O   XO  XXO  XXX 
  2 Alison Silva                 Northwest Na             3.50m   11-05.75 
     2.90 3.05 3.20 3.25 3.50 3.65 
        P    P    O    O   XO  XXX 
  3 Lindsey Bryant               Utah Valley              3.20m   10-06.00 
     2.90 3.05 3.20 3.25 
        P    O   XO  XXX 
  4 Joni Warnick                 Utah Valley             J3.20m   10-06.00 
     2.90 3.05 3.20 3.25 
        O    O  XXO  XXX 
  5 Bayley Cranford              Utah Valley             J3.20m   10-06.00 
     2.90 3.05 3.20 3.25 
       XO   XO  XXO  XXX 
  6 Bethany Foster               Utah Valley              3.05m   10-00.00 
     2.90 3.05 3.20 
       XO    O  XXX 
  6 Rebecca Sainsbury            Utah Valley              3.05m   10-00.00 
     2.90 3.05 3.20 
       XO    O  XXX 
 -- Lindi Burgeson               Northwest Na                NH            
     2.90 
      XXX 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Rachael Adkins               George Fox               5.34m   17-06.25 
      FOUL  5.34m  5.28m  5.30m  FOUL  FOUL
  2 Kimberly Miller              Boise State              5.28m   17-04.00 
      5.24m  5.28m  5.26m  FOUL  5.26m  5.21m
  3 Jasmyn Jewett                Boise State              5.16m   16-11.25 
      5.16m  4.88m  5.06m  5.08m  4.91m  5.11m
  4 Alexis Keyes                 Boise State              5.12m   16-09.75 
      FOUL  4.81m  4.86m  4.72m  4.75m  5.12m
  5 Marie Smith                  Northwest Na             5.10m   16-08.75 
      5.10m  4.94m  FOUL  5.03m  PASS  PASS
  6 Autumn Robertson             Utah Valley              4.98m   16-04.25 
      4.61m  4.88m  4.61m  4.91m  4.77m  4.98m
  7 Lauren Hicks                 Utah Valley              4.93m   16-02.25 
      4.43m  4.93m  4.60m  4.78m  FOUL  4.92m
  8 Carli Shaul                  Northwest Na             4.62m   15-02.00 
      4.29m  4.61m  4.33m  4.32m  4.53m  4.62m
 -- Aimee Wheeler                Utah Valley               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ali Shields                  Utah Valley             11.39m   37-04.50 
      10.74m  FOUL  FOUL  11.39m  10.82m  10.97m
  2 Lauren Hicks                 Utah Valley             11.20m   36-09.00 
      11.17m  FOUL  11.13m  10.98m  10.92m  11.20m
  3 Rachael Adkins               George Fox              10.96m   35-11.50 
      FOUL  10.75m  10.96m  10.68m  10.87m  10.78m
  4 Carli Shaul                  Northwest Na            10.23m   33-06.75 
      9.93m  FOUL  9.69m  10.23m  FOUL  FOUL
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lacie Rasley                 Boise State             13.58m   44-06.75 
      13.12m  12.75m  FOUL  FOUL  13.58m  12.99m
  2 Courtney Hutchinson          Unat-Boise S            13.19m   43-03.25 
      13.09m  12.00m  13.19m  13.09m  12.81m  12.91m
  3 Kaytlyn Coleman              Lewis-Clark             13.11m   43-00.25 
      12.32m  12.87m  12.71m  13.11m  12.86m  11.79m
  4 Vessie Umu                   Northwest Na            12.65m   41-06.00 
      12.50m  12.65m  12.45m  12.62m  12.43m  12.51m
  5 Jessica Johns                Northwest Na            12.35m   40-06.25 
      FOUL  FOUL  10.47m  11.69m  12.08m  12.35m
  6 Caitlin Curtis               Northwest Na            10.87m   35-08.00 
      10.43m  9.63m  9.95m  10.41m  10.33m  10.87m
  7 Kassandra Johnson            Northwest Na            10.38m   34-00.75 
      10.17m  10.38m  10.14m  8.88m  10.25m  10.09m
  8 AnnaMarie Forza              Northwest Na            10.18m   33-04.75 
      9.25m  9.97m  10.18m  10.02m  9.68m  9.63m
  9 Jasmine Warrington           Northwest Na             9.33m   30-07.50 
      8.72m  9.33m  8.71m  9.30m  FOUL  9.16m
 10 Cassandra Wade               Northwest Na             9.11m   29-10.75 
      7.64m  8.77m  8.18m  9.08m  8.52m  9.11m
 
Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kaytlyn Coleman              Lewis-Clark             18.17m   59-07.50 
      16.96m  18.06m  FOUL  17.81m  18.17m  FOUL
  2 Karyna Armstrong             Boise State             16.02m   52-06.75 
      FOUL  15.64m  FOUL  FOUL  16.02m  FOUL
  3 Caitlin Curtis               Northwest Na            15.45m   50-08.25 
      15.25m  14.35m  15.29m  15.45m  14.48m  14.80m
  4 Kady Stafford                Unat-Boise S            15.14m   49-08.25 
      14.37m  13.87m  15.09m  13.48m  14.03m  15.14m
  5 Lacie Rasley                 Boise State             15.05m   49-04.50 
      FOUL  15.05m  15.04m  14.94m  FOUL  FOUL
  6 Jasmine Warrington           Northwest Na            14.38m   47-02.25 
      13.94m  14.10m  14.38m  14.27m  14.24m  FOUL
  7 Jessica Johns                Northwest Na            14.04m   46-00.75 
      14.04m  13.21m  12.52m  13.68m  13.06m  FOUL
  8 Vessie Umu                   Northwest Na            13.35m   43-09.75 
      12.05m  12.94m  12.67m  13.13m  13.35m  11.90m
  9 Mallory Nelson               Lewis-Clark             13.04m   42-09.50 
      11.08m  FOUL  13.04m  FOUL  FOUL  12.53m
 10 Lexi Sarver                  Northwest Na            12.03m   39-05.75 
      FOUL  FOUL  12.03m            
 11 Kassandra Johnson            Northwest Na            10.70m   35-01.25 
      8.89m  10.70m  10.39m            
 12 Courtney Hutchinson          Unat-Boise S            10.43m   34-02.75 
      10.43m  FOUL  9.26m            
 13 Cassandra Wade               Northwest Na             9.84m   32-03.50 
      9.84m  FOUL  9.79m            
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Borden                Northwest Na           2:27.95     719
  2 Ashli Schulz                 Utah Valley            2:29.80     695
  3 Charity Arn                  George Fox             2:30.99     681
  4 Justine Kueffner             Westminster            2:37.27     605
  5 Kelsie Williams              Central Wash           2:40.80     564
  6 Maria Green                  George Fox             2:42.08     549
  7 Mindy Stapel                 Utah Valley            2:42.90     540
  8 Juliana Joy                  Central Wash           2:45.68     509
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Charity Arn                  George Fox                9.26   2    856
  2 Hannah Borden                Northwest Na              9.32   1    844
  3 Ashli Schulz                 Utah Valley               9.45   2    818
  4 Kelsie Williams              Central Wash              9.54   1    800
  5 Mindy Stapel                 Utah Valley               9.79   1    752
  6 Juliana Joy                  Central Wash              9.87   2    737
  7 Justine Kueffner             Westminster              10.22   2    672
  8 Maria Green                  George Fox               10.27   1    662
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maria Green                  George Fox               1.58m    5-02.25    712
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  2 Charity Arn                  George Fox               1.52m    4-11.75    644
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  2 Justine Kueffner             Westminster              1.52m    4-11.75    644
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
        P    P    P    O    O   XO    O   XO    O   XO  XXX 
  4 Mindy Stapel                 Utah Valley              1.49m    4-10.50    610
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
        P    P    P    P    P    P    O   XO    O  XXX 
  5 Ashli Schulz                 Utah Valley              1.43m    4-08.25    544
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  5 Kelsie Williams              Central Wash             1.43m    4-08.25    544
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        O    P    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  7 Juliana Joy                  Central Wash             1.40m    4-07.00    512
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  8 Hannah Borden                Northwest Na             1.31m    4-03.50    419
     1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 
        O    P    O    P  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Charity Arn                  George Fox               5.35m   17-06.75    657
      5.16m  5.35m  5.33m            
  2 Kelsie Williams              Central Wash             5.24m   17-02.25    626
      5.21m  FOUL  5.24m            
  3 Ashli Schulz                 Utah Valley              5.20m   17-00.75    614
      4.83m  4.89m  5.20m            
  4 Maria Green                  George Fox               5.18m   17-00.00    609
      4.86m  5.18m  FOUL            
  5 Mindy Stapel                 Utah Valley              5.12m   16-09.75    592
      5.12m  4.75m  FOUL            
  6 Justine Kueffner             Westminster              4.97m   16-03.75    551
      4.94m  4.54m  4.97m            
  7 Juliana Joy                  Central Wash             4.77m   15-07.75    498
      4.49m  4.77m  4.72m            
  8 Hannah Borden                Northwest Na             4.64m   15-02.75    464
      4.64m  4.37m  FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Charity Arn                  George Fox              10.61m   34-09.75    569
      10.14m  9.93m  10.61m            
  2 Maria Green                  George Fox              10.25m   33-07.50    546
      9.74m  10.21m  10.25m            
  3 Ashli Schulz                 Utah Valley              9.93m   32-07.00    525
      9.07m  9.93m  9.05m            
  4 Kelsie Williams              Central Wash             9.17m   30-01.00    475
      8.87m  9.17m  8.95m            
  5 Justine Kueffner             Westminster              8.77m   28-09.25    449
      8.21m  8.23m  8.77m            
  6 Mindy Stapel                 Utah Valley              8.53m   28-00.00    434
      FOUL  FOUL  8.53m            
  7 Hannah Borden                Northwest Na             8.50m   27-10.75    432
      8.50m  7.35m  7.06m            
  8 Juliana Joy                  Central Wash             8.09m   26-06.50    405
      7.56m  8.09m  7.37m            
 
Women Indoor Pentathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Charity Arn                  George Fox                3407  
  2 Ashli Schulz                 Utah Valley               3196  
  3 Maria Green                  George Fox                3078  
  4 Kelsie Williams              Central Wash              3009  
  5 Mindy Stapel                 Utah Valley               2928  
  6 Justine Kueffner             Westminster               2921  
  7 Hannah Borden                Northwest Na              2878  
  8 Juliana Joy                  Central Wash              2661  
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholas Taylor              Utah Valley               6.89   1 
  2 Rimar Christie               Northwest Na              6.90   1 
  3 Carlos Ortiz                 Concordia (O              7.03   1 
  4 Preston Richardson           Utah Valley               7.10   1 
  5 Brandon Smart                Utah Valley               7.11   2 
  6 Drake Walker                 Utah Valley               7.12   1 
  7 Carson Van Wagoner           Utah Valley               7.22   1 
  8 Dak Kleven                   Unattached                7.24   1 
  8 Cody Henderson               Northwest Na              7.24   2 
 10 Steven Morelli               Bsu TC                    7.25   2 
 11 Evan Nystrom                 Unattached                7.27   2 
 12 Jacob Oswalt                 Northwest Na              7.28   2 
 13 Mike Fogt                    Utah Valley               7.34   2 
 13 Alexzander Rankin            Evergreen St              7.34   2 
 15 Jason Caryl                  Unattached                7.40   3 
 16 Andrew Bertram               Northwest Na              7.45   3 
 17 Zach Mason                   Northwest Na              7.48   3 
 18 William Rhodes               Evergreen St              7.70   1 
 19 ross brenny                  Unattached                7.77   3 
 20 Andrews Jaurez               Evergreen St              7.94   3 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholas Taylor              Utah Valley              21.47   1 
  2 Andre Washington             Concordia (O             22.38   1 
  2 Brandon Smart                Utah Valley              22.38   3 
  4 Max Dordevic                 Unattached               22.43   1 
  5 Logan Rusch                  Utah Valley              22.78   1 
  6 Carlos Ortiz                 Concordia (O             22.85   2 
  7 Dak Kleven                   Unattached               22.91   2 
  8 Steven Morelli               Bsu TC                   23.01   4 
  9 Cole Eisenhour               Utah Valley              23.04   3 
 10 Drake Walker                 Utah Valley              23.16   2 
 11 Jacob Oswalt                 Northwest Na             23.20   3 
 12 Zach Mason                   Northwest Na             23.25   6 
 13 Carson Van Wagoner           Utah Valley              23.32   4 
 14 Rand Hughes                  Utah Valley              23.35   2 
 15 David Harris                 Northwest Na             23.39   4 
 16 Preston Richardson           Utah Valley              23.58   3 
 17 Evan Nystrom                 Unattached               23.62   5 
 18 Andrew Bertram               Northwest Na             23.71   5 
 19 Mike Fogt                    Utah Valley              23.72   5 
 20 Steven Pressley              Evergreen St             24.36   6 
 21 Zephyr Forest                Evergreen St             25.23   6 
 22 ross brenny                  Unattached               25.42   5 
 23 Andrews Jaurez               Evergreen St             25.80   6 
 
Men 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Andrew Curtis                Northwest Na             34.90   2 
  2 Dominique Drayden            Boise State              36.53   1 
  3 Ian Keys                     Boise State              36.86   1 
  4 Cody Henderson               Northwest Na             36.99   2 
  5 Mason McCormick              Bsu TC                   37.18   2 
  6 Andrew Bertram               Northwest Na             37.29   2 
  7 Steven Pressley              Evergreen St             38.11   1 
  8 Zephyr Forest                Evergreen St             38.41   1 
  9 Jeremy Malnes                Boise State              38.86   1 
 10 Dylan Warrington             Boise State              39.00   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jordin Andrade               Boise State              48.75   1 
  2 Andre Washington             Concordia (O             48.93   1 
  3 Max Dordevic                 Unattached               49.19   1 
  4 Bret Scheve                  Boise State              49.33   1 
  5 Wes Jones                    Evergreen St             50.99   2 
  6 Logan Rusch                  Utah Valley              51.12   2 
  7 Cole Odle                    Utah Valley              51.28   2 
  8 Rex Stanley                  Boise State              51.36   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Will Lawrence                George Fox             1:54.35  
  2 Tim Rowberry                 Unattached             1:54.43  
  3 Jacob Peterson               Utah Valley            1:56.79  
  4 Demetrius Rhodes             Concordia (O           2:00.09  
  5 Les Jones                    Evergreen St           2:00.42  
  6 Aaron Jones                  Evergreen St           2:02.10  
  7 Grant McGill                 George Fox             2:04.38  
 -- Jared Clarke                 Evergreen St               DNF  
 
Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Michael Gordon               Northwest Na           4:37.69  
  2 Aaron Jones                  Evergreen St           4:39.65  
  3 Alex Lull                    George Fox             4:41.36  
  4 Peter Chew                   Westminster            4:45.23  
  5 Chase Cunningham             Northwest Na           4:45.24  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Joseph Pia                   George Fox             8:44.67  
  2 Oliver Lange                 Westminster            8:54.15  
  3 Kody Tarbell                 George Fox             8:58.02  
  4 Kyle Dreibelbis              George Fox             9:06.59  
  5 Cody Thompson                George Fox             9:16.42  
  6 Bryant Quinn                 George Fox             9:23.41  
 -- Dylan Crevelt                Lewis-Clark                DNF  
 
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cole Eisenhour               Utah Valley               8.22  
  2 Kyle McLaughlin              Northwest Na              8.68  
  3 Kyler Sprague                Utah Valley               8.81  
  4 Zephyr Forest                Evergreen St              9.56  
  5 Ian Niel                     Northwest Na              9.75  
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Utah Valley  'A'                                    3:22.90   1 
     1) Cole Eisenhour                  2) Brandon Smart                  
     3) Nicholas Taylor                 4) Jacob Peterson                 
  2 Boise State  'A'                                    3:24.18   1 
     1) Jordin Andrade                  2) Bret Scheve                    
     3) Rex Stanley                     4) Dominique Drayden              
  3 Northwest Nazarene  'A'                             3:30.46   1 
     1) Andrew Curtis                   2) Greyson Kilgore                
     3) Stephen Larlee                  4) Cody Henderson                 
  4 Northwest Nazarene  'B'                             3:31.89   2 
     1) David Harris                    2) Zach Mason                     
     3) Kyle McLaughlin                 4) Jacob Oswalt                   
  5 Evergreen St.  'A'                                  3:32.18   2 
     1) Wes Jones                       2) Zephyr Forest                  
     3) Steven Pressley                 4) Les Jones                      
  6 Utah Valley  'B'                                    3:33.34   2 
     1) Cole Odle                       2) Drake Walker                   
     3) Kyler Sprague                   4) Rand Hughes                    
 -- Boise State  'B'                                        DNF   2 
     1) Ian Keys                        2) Jeremy Malnes                  
     3) Ryan Sanders                    4) Danny Verdieck                 
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ethan Moore                  Concordia (O             2.10m    6-10.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.14 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Scott Moake                  Utah Valley              2.05m    6-08.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 
        P    O    P    O   XO    O   XO  XXX 
  3 Ryle Williams                Utah Valley             J2.05m    6-08.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 
        P    O    P    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Anthony Johnson              Evergreen St             2.00m    6-06.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 
        P    P    P    P    P    O  XXX 
  5 Cole Hoberg                  Northwest Na             1.95m    6-04.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 
        P    P    O    O  XXO  XXX 
  6 Mitch Kamstra                Northwest Na             1.90m    6-02.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 
        P    P    O   XO  XXX 
  7 Kyle McLaughlin              Northwest Na             1.85m    6-00.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    O   XO  XXX 
  7 Ty Rosser                    Utah Valley              1.85m    6-00.75 
     1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    O   XO  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michael Ashton               Unattached               4.70m   15-05.00 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.88 
        P    P    P    P    O    P   XO  XXX 
  2 Payton Lewis                 verticalelit             4.55m   14-11.00 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 
        P    P    P    P    O  XXO  XXX 
  3 Levi Ball                    Utah Valley              4.40m   14-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  4 Marcus Pratt                 Utah Valley             J4.40m   14-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
        P    P    P   XO    O  XXX 
  5 Greyson Kilgore              Northwest Na            J4.40m   14-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  5 Adam Garske                  Boise State             J4.40m   14-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  7 Zach McClanahan              Northwest Na             4.10m   13-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 
        O    O    O  XXX 
  8 Michael McPherson            Utah Valley              3.80m   12-05.50 
     3.80 3.95 
        O  XXX 
  9 Danny Verdieck               Boise State             J3.80m   12-05.50 
     3.80 3.95 
       XO  XXX 
 10 Chandler Rieske              Utah Valley             J3.80m   12-05.50 
     3.80 3.95 
      XXO  XXX 
 -- Brandon Elizondo             Reno Tahoe A                NH            
     3.80 3.95 4.10 
        P    P  XXX 
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ethan Moore                  Concordia (O             6.85m   22-05.75 
      6.58m  6.56m  6.42m  6.85m  PASS  PASS
  2 Anthony Johnson              Evergreen St             6.54m   21-05.50 
      FOUL  FOUL  6.54m  6.43m  PASS  PASS
  3 Presten Beatty               Utah Valley              6.43m   21-01.25 
      6.39m  6.43m  6.17m  5.97m  6.34m  6.17m
  4 Stephen Larlee               Northwest Na             6.24m   20-05.75 
      6.11m  6.06m  6.19m  6.04m  6.24m  6.17m
  5 Jason Caryl                  Unattached               6.18m   20-03.50 
      6.16m  6.01m  FOUL  6.09m  FOUL  6.18m
  6 Danny Verdieck               Boise State              5.97m   19-07.00 
      FOUL  5.88m  5.84m  5.97m  5.40m  PASS
  7 Steven Pressley              Evergreen St             5.85m   19-02.50 
      5.77m  5.31m  5.66m  FOUL  5.58m  5.85m
  8 William Rhodes               Evergreen St             5.41m   17-09.00 
      5.41m  4.07m  5.16m  PASS  5.11m  4.66m
  9 ross brenny                  Unattached               5.24m   17-02.25 
      4.86m  5.24m  4.26m  PASS  4.86m  4.23m
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ryan Sanders                 Boise State             15.15m   49-08.50 
      FOUL  FOUL  15.15m  FOUL  FOUL  14.49m
  2 Stephen Larlee               Northwest Na            14.02m   46-00.00 
      13.57m  13.89m  13.87m  14.02m  FOUL  13.97m
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Adam Riddle                  Concordia (O            14.44m   47-04.50 
      13.76m  13.78m  13.45m  FOUL  14.44m  13.96m
  2 Nick Demars                  Unat-Boise S            13.50m   44-03.50 
      12.50m  13.50m  FOUL  12.75m  13.49m  12.98m
  3 Jeremiah Woods               Northwest Na            12.57m   41-03.00 
      11.43m  FOUL  FOUL  12.21m  12.57m  12.21m
  4 Kyle Routsong                Utah Valley             12.18m   39-11.50 
      12.12m  FOUL  12.18m  11.82m  FOUL  12.02m
  5 Jason hendricks              Unattached              10.89m   35-08.75 
      10.67m  FOUL  10.02m  FOUL  10.76m  10.89m
  6 Danny Verdieck               Boise State              9.86m   32-04.25 
      8.91m  9.86m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Matt Post                    Boise State             17.70m   58-01.00 
      15.38m  16.90m  FOUL  17.17m  17.12m  17.70m
  2 Adam Riddle                  Concordia (O            16.64m   54-07.25 
      16.36m  16.64m  16.07m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Brian Wickham                Unattached              16.04m   52-07.50 
      14.22m  14.79m  15.26m  15.30m  16.04m  15.92m
  4 Matt Silva                   Northwest Na            13.63m   44-08.75 
      13.63m  13.52m  13.58m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Jason hendricks              Unattached              12.58m   41-03.25 
      8.11m  11.85m  FOUL  12.58m  12.12m  11.78m
  6 Jeremiah Woods               Northwest Na            12.50m   41-00.25 
      FOUL  12.09m  11.84m  FOUL  12.50m  11.94m
  7 Juston Lindsley              Unat-Boise S            12.33m   40-05.50 
      FOUL  10.67m  FOUL  11.56m  12.27m  12.33m
  8 Kyle Routsong                Utah Valley             10.51m   34-05.75 
      9.70m  9.24m  FOUL  FOUL  FOUL  10.51m
  9 Nick Demars                  Unat-Boise S            10.21m   33-06.00 
      9.88m  10.21m  10.18m  9.18m  FOUL  9.75m
 
Indoor Pentathlon: #5 Men 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Reeher                Concordia (O           2:47.58     791
  2 Micah Spatz                  Northwest Na           2:50.27     763
  3 Michael McPherson            Utah Valley            2:50.71     758
  4 Andrew Galbraith             Unat-Northwe           3:00.59     658
  5 Chandler Rieske              Utah Valley            3:05.60     610
  6 Payton Lewis                 verticalelit           3:26.06     432
 
Indoor Pentathlon: #1 Men 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Michael McPherson            Utah Valley               8.37   2    891
  2 Corbin Duer                  Data Athleti              8.56   1    846
  3 Chandler Rieske              Utah Valley               8.76   2    800
  4 Micah Spatz                  Northwest Na              8.83   1    784
  5 Andrew Galbraith             Unat-Northwe              8.88   2    772
  6 Jordan Reeher                Concordia (O              8.96   1    755
  7 Payton Lewis                 verticalelit             11.06   1    359
 
Indoor Pentathlon: #4 Men High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Corbin Duer                  Data Athleti             2.01m    6-07.00    813
     1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 1.86 1.89 1.92 1.95 1.98 2.01 2.04 
        P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    P    O  XXX 
  2 Michael McPherson            Utah Valley              1.95m    6-04.75    758
     1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 1.86 1.89 1.92 1.95 1.98 2.01 
        P    P    P    P    O    P    O    P  XXO   XO    P  XXX 
  3 Andrew Galbraith             Unat-Northwe             1.89m    6-02.25    705
     1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 1.86 1.89 1.92 
        P    P    P    P    O    P   XO   XO  XXX 
  4 Jordan Reeher                Concordia (O             1.80m    5-10.75    627
     1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 
        O    O    O  XXO    O  XXX 
  5 Chandler Rieske              Utah Valley              1.77m    5-09.75    602
     1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 
        P    P   XO   XO  XXX 
  6 Payton Lewis                 verticalelit             1.74m    5-08.50    577
     1.68 1.71 1.74 1.77 
        O   XO  XXO  XXX 
  7 Micah Spatz                  Northwest Na             1.68m    5-06.00    528
     1.68 1.71 
       XO  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #2 Men Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Corbin Duer                  Data Athleti             6.65m   21-10.00    732
      FOUL  FOUL  6.65m            
  2 Jordan Reeher                Concordia (O             6.43m   21-01.25    682
      6.43m  6.25m  FOUL            
  3 Andrew Galbraith             Unat-Northwe             5.97m   19-07.00    580
      5.51m  5.96m  5.97m            
  4 Payton Lewis                 verticalelit             5.85m   19-02.50    554
      5.85m  5.50m  5.84m            
  5 Micah Spatz                  Northwest Na             5.83m   19-01.50    550
      5.47m  5.83m  5.75m            
  6 Chandler Rieske              Utah Valley              5.76m   18-10.75    535
      FOUL  FOUL  5.76m            
 -- Michael McPherson            Utah Valley               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Men Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Corbin Duer                  Data Athleti            13.17m   43-02.50    678
      12.45m  12.34m  13.17m            
  2 Payton Lewis                 verticalelit            12.28m   40-03.50    623
      10.83m  11.33m  12.28m            
  3 Chandler Rieske              Utah Valley             11.55m   37-10.75    579
      11.27m  11.40m  11.55m            
  4 Andrew Galbraith             Unat-Northwe            11.51m   37-09.25    577
      11.46m  11.51m  FOUL            
  5 Jordan Reeher                Concordia (O            11.11m   36-05.50    553
      10.03m  10.10m  11.11m            
  6 Michael McPherson            Utah Valley             10.28m   33-08.75    502
      9.44m  9.40m  10.28m            
  7 Micah Spatz                  Northwest Na            10.06m   33-00.25    489
      9.45m  10.06m  10.06m            
 
Men Indoor Pentathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jordan Reeher                Concordia (O              3408  
  2 Andrew Galbraith             Unat-Northwe              3292  
  3 Chandler Rieske              Utah Valley               3126  
  4 Micah Spatz                  Northwest Na              3114  
  5 Michael McPherson            Utah Valley               2909  
  6 Payton Lewis                 verticalelit              2545